• Sonbahar Depresyonu ve Boşvermişliği İle Başa Çıkmak

  Henüz zaman varken "Yaz bitiyor gene kış geliyor, ne yapacağız?" gibi son derece karamsar bir felaket tellallığı yapmak istemem ama, kabul etsekte etmesekte mevsimler ve hava durumu bizim psikolojimizi belirleyen başlıca faktörlerden birisi. Bu yüzden, yaz aşağı yukarı 1 ay sonra tamamen bitmeden önlem alıp enerjimizi yükseltmek veya var olan yaz enerjimizi korumamız gerektiğinden bahsedeceğim size.

  Kendine Ulaşmak ve İkigai Üzerine


  By Psikolog Betül Akçaöz , 2018-09-17
  Kendine Ulaşmak ve İkigai Üzerine

   Hepimiz sabah uyandığımızda yapmak istediklerimiz ve yapılması gerekenler ikilemi içinde güne başlarız.Güzel bir günün ilk ışıklarında sevdiklerimizle vakit geçirmek, doğayla bütünleşmek isterken şehir kalabalığı içinde koşuşturduğumuz bir gün olabilir çoğu zaman önümüzde. İş tempomuz, yaşadığımız hayat içindeki zorunluluklar ve bu zorunluluğa iten nedenler çevresinde geçer çoğu zaman.

  Özgüven Neden Önemlidir?


  By Nurdane Varış , 2018-09-21
  Özgüven Neden Önemlidir?

     

         Özgüven hepimiz için önemlidir ve hayatımızın her alanında ona ihtiyacımız vardır. Fakat birçok insan özgüveni bulmakta zorlanır ve kısır döngü başlar. Kendine güveni olmayan bir insan hayatında da başarılı olamaz bu da insanları değersizlik hissi ve ilerisi depresyon gibi durumlara sürükleyebilir.

  Değişiyoruz


  By Betül Uzun , 2018-09-26
  Değişiyoruz

  Çıkarlarımıza uymamaya başladığında bir ilişki, bir arkadaşlık değişiyoruz.

  İstediğimiz bir şeyi yapmadıklarında ailemize karşı değişiyoruz.

  Hayatımıza biri girdiğinde dostlarımıza karşı değişiyoruz.

  Biri bize değer verdiğinde ona karşı değişiyoruz.

  Biri bizden daha çok sevdiğinde değişiyoruz.

  Zaaflarını gördüğümüz kişiye karşı değişiyoruz.

  Posted in: Yazı

  Mutlu Olmak İstiyorsan!


  By Yaşam Koçu Elif ÖZTÜRK , 2018-09-30
  Mutlu Olmak İstiyorsan!

  Mutlu Olmak İstiyorsan;

  • Gelecek kaygısını bir tarafa bırakıp anın tadını çıkar.

  Sana anın tadını çıkar derken uzun ömürlü hayallerinden vazgeç demiyorum. Sadece yarın için mücadele ederken bu gününü mahvetme diyorum. Çünkü o güzelleştirmeye çalıştığın yarın gün gelecek dün olacaktır. Unutma bu güne odaklanmazsan yarını kurtaramazsın. Bu gününü yaşa ki yarın senin için daha kolay olsun.

 • Yazı Ara

 • Yazılar

  Keep Moving Forward, Never Give Up, Carpe Diem


  By gercekgelisim, 2020-10-08
  Keep Moving Forward, Never Give Up, Carpe Diem

  "İleriye doğru gitmeye devam et" ve "asla vagzeçme" ve "anı yaşa" çünkü bu ülkede aksini yaparsan hayatın kayar.

  Evet, bu üç sözde bizim yerel ve geleneksel motivasyonumuz dışında yabancı bir anlayış, ama modern zamanlarda bu fark etmiyor. Almamız gereken gücü ve enerjiyi bize veriyor.  Hepsi birbiri ile ilintili ve birbirini destekliyor. Asıl mesele bizim böyle yaşayıp yaşamadığımızda. Maalesef kolayca demoralize olabiliyoruz.

  Yeter Artık Yeter Fanatizminizden Nefes Alamıyoruz.

  Ülke olarak gerçekten adı konmamış bir buhran yaşıyoruz. Bunun ekonomi kaynaklı veya siyaset kaynaklı olması hiçbir şeyi tam olarak açıklamıyor.

  Sınırlı Seçenekler Sistemi


  By HilalDemirtas , 2019-02-12

  Dokuz yaşındaki bir çocuğun, arkadaşına vurduğu için okuldan evine gönderildiğini düşünelim. Babası ona uzun uzun nutuk çekiyor ve sonunda bir tokat atıyor. Çocuk babasının kuralını nasıl algılamıştır? Babası sözleriyle, “okulda söz dinlemelisin” diyor ama dayak atarak farklı bir mesaj veriyor, “vurmak sorunları çözer”. Bu çocuk bir sorunla karşılaştığında meseleyi nasıl çözecektir? Elbette ona öğretilen yöntemle. Ebeveynlerin çoğu, yanlış davranışa son verme ve kuralları öğretme konusunda yanlış mesaj verir.

  Boşanmak Sorunları Çözer Mi?


  By psksebnem, 2019-01-22
  Boşanmak Sorunları Çözer Mi?

  Kimse boşanmak için evlenmez yine de eşleri boşanma noktasına götüren birçok sebep vardır. Çevrenizde aşina olduğunuz konulardır. Bunlar; ekonomik zorluklar, eşlerin ailelerinden kaynaklanan sorunlar, eşlerin arasında yeterli sevgi iletişiminin olmaması, hastalıklar, çocuk yetiştirme konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, cinsel problemler, çocuk sahibi olamama, eşlerden birinin diğerini aldatması, aile içi şiddettir. Ayrıca, eşlerden birinin ruhsal bozuklukları, eşlerden birinin alkol veya madde bağımlılığı, kumar gibi alışkanlıklarının olması, eşlerin arasındaki kültürel farklılıkların soruna dönüşmesi, eşlerin birbirlerinin kişisel değişimlerine ve gelişimlerine ayak uyduramamaları, eşlerin evliliğin gerektirdiği rol ve sorumlulukları üstlenmekten kaçınmaları gibi birçok olay sizi boşanmaya götürebilir.

  Çocuklarda Tikler ve Çözüm Önerileri


  By Klinik Psikolog Elif Demirci , 2019-01-15
  Çocuklarda Tikler ve Çözüm Önerileri

  Tik Nedir?

  Tekrarlayan, kişinin isteği dışında olan, amaçsız ve uygun olmayan hareket ve seslere tik adı verilmektedir. Motor ve Vokal olmak üzere 2 çeşidi mevcuttur. Motor tikler; hareket ile ilişkilidir. Göz kırpma, el-kol hareketleri, dudak ısırma, omuz silkme, burun büzmek, yüz buruşturma, kaş kaldırma vb. şekilde görülmektedir.
  Vokal tikler ise, kişinin ses çıkarmasıyla ilişkili olan tiklerdir. Burun çekme, öksürme, boğaz temizleme, öksürme, homurdanma çeşitli sesler çıkartma vb. şekillerde görülmektedir.

  Günlük Yaşantımızda Sıkça Tabir ve Tecrübe Ettiğimiz Stres

  Kişinin öz güveni, iyimser bakışı, psikolojik açıdan esnek oluşu ve sahip olduğu çevresel destek (örneğin aile, arkadaşlar, iş yaşamı kaynaklı destekler) gibi karakteristik özellikleri stresli durumların daha iyi üstesinden gelebilme becerisi ile ilişkilendirilmiştir (Declercq et al. 2007; Taylor & Stanton, 2007).

  Posted in: Psikoloji

  Çocuklarla Sanat Terapisi


  By pınarciftci, 2018-12-25
  Çocuklarla Sanat Terapisi

  Sanat.. İnsanlığın var olduğu andan itibaren insanla büyüyen,gelişen,çeşitlenen bir kavram. Ortaya çıkan her eser biricik ve eşsiz. Hissettirdiği duygular da aynı şekilde kişiden kişiye değişiyor. Bu duyguları somut bir şekilde dışa vurmaksa insanda büyük bir rahatlama hissi oluşturuyor.

  Sanat.. Çağrıştırdığı ilk kelime yaratıcılıktır genelde. Örneğin bir ressam yeni bir resim yaptığında -yarattığında- içsel dünyasının,özünün bir yansımasını kağıda dökmüş oluyor. Aslında yaratıcılık burda; kendisinden bir parçaya can veriyor olarak tanımlanabilir. İşte bu nedenle sanat, her yaşa uygun bir terapi yöntemidir. Sanat terapisi içeriği nedeniyle çoğunlukla çocuklarla daha kolay çalışılabilen bir yöntem olmasına rağmen yetişkinlerde de faydalı olur. Ancak bu durumda daha fazla cesaretlendirmek yada terapi içeriğini danışanın ilgisine göre yönlendirmek faydalı olacaktır. Ancak bu yazımda özellikle çocuklarla çalışmanın faydalarını anlatacağım.

  Hayatta Ne İstediğimizi Bilirsek


  By admin, 2018-11-30
  Hayatta Ne İstediğimizi Bilirsek

  Ve hedeflerimizi belirlersek eğer hem işimiz hobimiz olur,hem de başarı kendiliğinden gelir. Bir de buna  pozitif düşünce gücünü,egzersiz yapma alışkanlığını,dengeli beslenmeyi eklersek hayatımızın anlamına daha iyi bir yön verebiliriz.

  Örneğin egzersiz yapma alışkanlığını günlük hayatımıza sokup bir yaşam biçimi haline getirdiğimiz takdirde mutluluk hormonu salgılayacağız böylece motivasyonumuz artacak,stresten uzaklaşıp kendi rotamızı çizeceğiz.

  Hepimiz kendimiz için bir nimetiz ve bu yüzden vücud saatimize iyi bakmalı,ruhumuzun derinliklerine hitab etmeliyiz.

  Bunu yapmak için de günde kendimize sabah beş akşam beş dakika ayırmamız yeterli.Yataktan kalkmadan önce iyice gerindikten sonra gözlerimizi kapatıp,derin nefes alıp verirken bütün olumsuz düşüncelerden beynimizi arındıracağız ve güne pozitif başlayacağız.
  Gece de yatmadan önce yine aynı sırayı takip edip derin bir uykuya dalacağız.

   Sevdiğim söz ne demiş’Seveceğin bir iş seçersen yaşamında birgün bile çalışmış olmazsın.’

  Posted in: Köşe Yazıları

  Türkiye'de Ensest! Ne Yapabiliriz?


  By CagriPek , 2018-10-26
  Türkiye'de Ensest! Ne Yapabiliriz?

      Sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünyada sessiz çığlık oluyor-olmaya devam ediyor, ensest… Hangi toplum veya ülke olursa olsun, ensest vakaları asla haber almıyor. Ensest mağdurlarının yardım çığlıkları adeta sessizlikte kaybolup gidiyor. Peki nedir bu ensest? En kaba tabiriyle, birbiriyle evlenmesi kanuni olarak yasak olan insanların cinsel olarak beraber olması.

  Posted in: Travma

  MUTLULUK


  By Klinik Psikolog Nazlıcan Balaban , 2018-10-25
  MUTLULUK

  İnsanlar, mutluluğun peşinde koşmaktan; onun kendilerine ulaşmış olduğunun ve aslında kendilerinde var olduğunun bile farkına varmıyorlar. Mutluluk, bir duygudur; süregiden bir durum değildir. 

  Posted in: BİREYSEL

  Bilişsel davranışçı terapi, güncel olarak uygulanan önemli terapi yaklaşımlarından biridir. Bilimselliği kanıtlanmış, ciddi derecede işe yarar sonuçlar veren bir kuramdır diyebiliriz. Problemlere daha çok düşünce temelli yaklaşmamıza yardımcı olur. Yani esasında şu görüş vardır : Olumsuz duygularımızı olumsuz düşüncelerimiz belirler. Biz eğer kafamızdaki olumsuz ve çarpıtılmış düşüncelere müdahale edebilir ve daha gerçekçi, alternatif düşünceler bulabilirsek duygularımız ve davranışlarımız da buna paralel olarak düzelecektir. Bir olayla ilgili duygularımız o olayla ilgili algılarımızla bağlantılıdır. Seanslarda sıkça kullandığımız bu yöntem; depresyon  okb, anksiyete, panikatak ve daha bir sürü rahatsızlıkta çok fayda sağlamaktadır. Ayrıntılı bilgi için ulaşabilirsiniz .. 

  Posted in: Genel

  Kendini Keşfetmek


  By Nurdane Varış , 2018-10-22
   Kendini Keşfetmek

      Her şey istemekle başlar…

      İnsanlar hem okul hayatında hem iş hayatında başarılı olmak ister, zengin olmak ister, daha güzel bir evi olsun ister, sigarayı bırakmak ister ve insanın istekleri hiçbir zaman bitmez. Çünkü hayattan sürekli bir şey istemek ilerlemektir aslında. Her insan her yaşta farklı istekte bulunur ve insanların bu istekleri yaşlandıkça azalmaya başlar. Ayrıca bunların gerçekleşmesi için hiçbir çaba göstermezsek bunlar dilek ve temenniden ileri gitmezler. Sonradan da keşkelere dönüşür... İşte bu istekleri yönlendirmek için ilk başta kendinizi keşfetmeyi hedeflemeniz ve bu yolda kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerek.  

   / 7