Klinik Psikolog-Psikolog Şebnem Gülcü
Klinik Psikolog-Psikolog Şebnem Gülcü
@psksebnem
  About
  • Followers 12
  • Following 1
  • Updates 23
  Bursa   Joined November 19, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji bölümünde eğitimini aldı ve Klinik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesinden Aile Danışmanlığı Eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümüne devam etmektedir. Madde bağımlılığı, öfke, depresyon, panik atak, panik bozukluk, kaygı, sosyal anksiyete, boşanma, doğum sonra depresyon, travma, bağımlılık gibi konularda bireysel, çift, aile, çocuk ,ergen danışmanlığı ve terapi desteği sunmaktadır.

Boşanmak Sorunları Çözer Mi?


By psksebnem, 2019-01-22
Boşanmak Sorunları Çözer Mi?

Kimse boşanmak için evlenmez yine de eşleri boşanma noktasına götüren birçok sebep vardır. Çevrenizde aşina olduğunuz konulardır. Bunlar; ekonomik zorluklar, eşlerin ailelerinden kaynaklanan sorunlar, eşlerin arasında yeterli sevgi iletişiminin olmaması, hastalıklar, çocuk yetiştirme konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, cinsel problemler, çocuk sahibi olamama, eşlerden birinin diğerini aldatması, aile içi şiddettir. Ayrıca, eşlerden birinin ruhsal bozuklukları, eşlerden birinin alkol veya madde bağımlılığı, kumar gibi alışkanlıklarının olması, eşlerin arasındaki kültürel farklılıkların soruna dönüşmesi, eşlerin birbirlerinin kişisel değişimlerine ve gelişimlerine ayak uyduramamaları, eşlerin evliliğin gerektirdiği rol ve sorumlulukları üstlenmekten kaçınmaları gibi birçok olay sizi boşanmaya götürebilir.

Sosyal Destek İşlevlerinin Önemi


By psksebnem, 2018-12-08
Sosyal Destek İşlevlerinin Önemi

Sosyal desteğin birçok faydalı işlevi vardır. Bu faydaları diğer insanlarla kurduğumuz ilişkilerle sağlarız. Uyum ve kuramsal açıdan baş etmede önem taşır. Sosyal desteğin incelemesi sonucu uyumlu en az dört işlev göze çarpar.

Hepsinden önce, kendini iyi hissetmede rol oynayan yakınlık, ilgi, sevgi, şevkat, kabullenme, değer verilme ve duygularını paylaşmak gibi kaynaklardır. Kaynaklar isimlendirilirken şunlar kullanılır, destek ve güven desteği ve değerlendirme desteği. 

Posted in: Sağlık

Sosyal Destek ve Sağlık


By psksebnem, 2018-12-07
Sosyal Destek ve Sağlık

Yaşamın çoğu anında zorluklarla karşılaşıyoruz. Olaylarla başa çıkarken yaşadığımız stresinde etkisini göz ardı edemeyiz. Gerek zorlu yaşam olayları gerekse stresin olumsuz etkileriyle başa çıkmada, sosyal ilişkilerin üzerimizdeki etkisi büyük. Sosyal destek kavramı, sorun yaşayan kişinin aile üyeleri ile sınırlı tutulmamıştır. Bu desteğin içinde akrabalar, arkadaşlar hatta diğer toplumsal ilişkilerde yer alır. Bunun yanında sosyal desteğin kendini iyi hissetme (well-being) ve fiziksel sağlık üzerininde de olumlu etkisi vardır. Fakat araştırmacıların bazıları, sosyal desteğin o kadarda masum olmadığını öne sürmektedir. Olumlu olduğu kadar kimi zaman bu etki ters etkide yapabilmekte. Kişilere zararı bile olacağı öne sürülmektedir.

Posted in: Sağlık