Psikolog Betül ÇETİN
Psikolog Betül ÇETİN
@pskbetulc
  About
  • Followers 0
  • Following 0
  • Updates 0
  Üsküdar, İSTANBUL   Joined October 15, 2018
 Yazar Psikolog
  Bio

1995 yıılında Bursa'da doğdum. 2014'te BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi'nden ve 2018'de İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. 

Kendinize yaptığınız yardımları desteklemek için buradayım.

Romantik ilişkilerinizde partnerinize ne kadar bağımlısınız?

Bireylerin partnerlerine bir dereceye kadar bağlı olması uyum sağlayıcı işlev görür. Ancak bazen bu çizgiyi aşarak partnerimize bağımlı hale gelebiliriz. Bu durum hem partneriniz hem de sizin için tehlike arz eder. Bazılarımız ilişkilerde bağımlı davranışlar göstermeye daha yatkınızdır. Psikoloji bilimi bu yatkınlığı bebeklik dönemi yaşantılarına bağlar. İhmal edilen ya da gereğinden fazla ilgi gösterilen bebekler, bakıcılarına karşı güvensizdirler. Bu ilk ilişki, daha sonra hayatında kuracağı tüm ilişkilerde istemsizce kendini gösterir, sağlıksız ilişkiler yaşamamıza neden olur.

Çocuğunuz saldırgan davranışlar mı sergiliyor?

Saldırgan davranış; başkalarının zararına kendini yükseltmek için kullanılan kırıcı ve saldırıcı çabalar olarak tanımlanır. Saldırgan davranış ilk olarak anne karnında tekme atma ile görülür. Bu her bebekte karşılaştığımız bir durumdur. Dünyaya gelen bebeğin biraz daha büyüdüğünde ihtiyaçlarını anlatabilmek için sinirli olduğu zamanları görebiliriz. Kollarını ve bacaklarını hızlı hızlı oynatır, emerken anne memesini ısırır. Buraya kadar her şey normaldir. Bu davranışlar işlevseldir; altında yatan zarar verme, can acıtma isteği yoktur. Aksine bebeğin ilgi çekme, sevilme, doyurulma gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına hizmet eder. Ancak çocuk, bir birey haline geldiğinde saldırganlığını düzenleyebilmesini bekleriz. Çünkü birey haline geldiğinde davranışları niyetlidir. Çocuk bir davranışı bilerek ve isteyerek sergilemeye başlamıştır, sonuçları hakkında bilgisi vardır. Yani saldırgan davranış artık çocuğunuz tarafından kasıtlı olarak sergileniyordur.