Ömer V.
Ömer V.
@gercekgelisim
  About
  • Followers 2
  • Following 1
  • Updates 51
  Joined November 29, 2018
 Blogger/Yazar
  Bio

Ömer VURAL

Halbuki Hayat (Kişisel Değil, Gerçek Gelişim-Kişisel Gelişim Kavramının Kusurları,Yan Etkileri ve Gerçek Gelişim) kitabı yazarı Gerçek Gelişim'in kurucusu

Dibe Vurduysanız Dibi Keşfetmeden Yukarı Çıkamazsınız

user image 2020-09-24
By: gercekgelisim
Posted in: cöküntü
Dibe Vurduysanız Dibi Keşfetmeden Yukarı Çıkamazsınız

Bazılarımız zaman zaman, bazılarımız ise çoğu zaman kişisel başarı olarak hep diplerde olduğumuzu düşünüyoruz. Yaşadığımız şeylerdeki bazı yanlış ısrarlarımız bizi en kötü halimize ulaştırıyor. Ve gittiğimiz o yeri en dip olarak adlandırıyoruz. "Dibe vurmak" deyimi bu anlamda kişisel dramlarımızı kısaca ifade etmek için sıkça kullanılır.

Bazılarımız kişisel dramlarımızı ısrarla inkar veya örtbas ederken, bazılarımız ise, açık açık bu deyimle anlatıldığı kadar kendi acı gerçeğini kabullenir ve kendisini içine düşürdüğü durumu en ağır şekilde bu deyimle tarif ederler.

Bu deyime ek olarak, bazı motivasyon sözleri de vardır "dibe vurmak yukarı çıkmak için tek yoldur" manasında.

"Dibe vurmak" çok rahatsız edinci olabilir, ama ben bu yazıda bunu çekinmeden kullanmak istiyorum çünkü; bu konuda bazı farklı fikirlerim var size paylaşmak istediğim.

Öncelikle eğer dibe vurduğumuzu düşünüyorsak, dipteki bu yeni bir boyuta ve yaşam şartlarına uyum göstermemiz ve bu yeni yaşam zeminini kabul edip, dipteki gerçekleri ve şartları keşfetmeye ve bu zor şarlarda yaşamaya hazır olamılı ve bu yeni yaşam zemininde şartlarda yaşamaya kısa sürede alışmalı ve bu yaşam zeminindeki bilmediğimiz araçları kullanarak yani dipten tekrar yukarı çıkacak şekilde kendimizi çalışmaya ve çabalamaya adamalıyız.

Aksi takdirde dipteyken içine düştüğümüz çukurun duvarlarına bakıp bakıp herşeye küfür ve isyan ederken kendimizi bulabiliriz.

Oysa içine düştüğümüz kuyunun dışında hala yükseklerde başka ve konforlu bir hayat olduğunu biliyoruz. O zaman düştüğümüz kuyudan çıkmanın yollarını kuyuda aramaya çalışmalı ve çıkana kadar mevcut yeni şartlarla uyumlu yaşamalıyız. Kuyunun dibinde hakimiyet kurmadan yukarı çıkamayız.Sonuç olarak dibe vurarak kendimizi gurur yapamayacak hale soktuysak o zaman gurur da yapmamalıyız. En dipteyken gurur da yoktur ego da...


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Tags