Editör
Editör
@admin
  About
  • Followers 3
  • Following 4
  • Updates 22
  Joined November 07, 2018
 Admin

Yeter Artık Yeter Fanatizminizden Nefes Alamıyoruz.

user image 2020-10-01
By: admin
Posted in: Editörden
Yeter Artık Yeter Fanatizminizden Nefes Alamıyoruz.

Ülke olarak gerçekten adı konmamış bir buhran yaşıyoruz. Bunun ekonomi kaynaklı veya siyaset kaynaklı olması hiçbir şeyi tam olarak açıklamıyor.

Cahil veya eğitimlinin kibirinin ve cüretinin bu denli haddi hukuk ve ahlak dışı yaşanması hiç bir şekilde makro ekonomik veya siyasi gerçeklerle aklanamaz. Daha derinlerde son 50 yıllık birikmiş sorunlarımızın, inkar ettiğimiz şeylerin yansıması bütün bu olanlar. Bu yüzden  önce kendimize sonra tüm topluma objektife bakıp önce kendi hadsizliklerimze sonra toplumunkilere "yeter artık" diyerek, kendimizle ve toplumun hali ile yüzleşmeli, gerçekleri kabullenip, herşeyi zamana bırakarak fanatizmden arinarak kendimizi ve toplumu sükunete çağırmalıyız. 

İster sokakta veya işte veya ailede her türlü politik veya yaşam tarzı ile ilgili fanatizmden tartışmalardan kaçınmalı ve kendimizi ve insanları sürekli sükunete ve aklı selime davet etmeliyiz. Çünkü bu ülkede yaşanan son 50-60 yıllık şeyler toplumda her kesimi öfkeli, haklı ve cüretkar yapacak şeylerle dolu. Bunu bir kesime yormak, iktidara yorarak bir kesimi yargılayarak çözmek imkansızdır. Öncelikle sükuneti ve aklı selimi her türlü tartışmaya veya hakılılığa tercih eder olmalıyız.

Dürüst, samimi ve özeleştirel olmayan hiç bir ideolojik veya bireysel anlayış haklı sayılmaz. Toplum olarak inkardan vazgeçip mütevazılığı ve sağduyuyu egemen kılmadan hiçbir şeyi anlayıp çözemeyiz.

Bu yüzden kimin haklı olduğuna değil, kimin özeleştiri yapıp yapmadığına ve topluma bir bütün olarak bakmadığı birinci kuralımız olmalı tüm aile ve iş çevremizde. Bu şekilde ancak var olan her sorunu anlayıp birbirimizi çözebiliriz..

Dayanışma göstermek için öncelikle kalıplaşmış ideolojik her düşünceden arınıp insana ve doğaya dair olan temel şeylerdeki saflığı ve sadeliği aramalı ve ondan birleşmeliyiz.

Birini veya bir kesimi yargılamak sonucu yargılamaktır. Bizlerin amacı sebepleri bulmak anlamak bundan toplum olarak yaşı tutan herkesi sorumlu tutmaktır. Bu yüzden toplumu sorumlu tutarak inkarı ve kibiri yenip yeni ve dürüst bir şeyler inşa edebiliriz.

Çünkü bizler insana dair doğruları biliyoruz ve gerçekleri de... Sükunet ve sağduyuyla kalalalım. Nezaketin kaba bir haklılıktan daha değerli olduğunu anlayalım.


Bilgilendirme : Yazara Mesaj göndermek için profil menünüzden Mesaj Kutusu na girerek Yeni Mesaj Oluştur dan alıcı bölümüne yazarın @kullanıcı adını yazarak mesaj yazabilirsiniz.

Tags