Editör
Editör
@admin
  About
  • Followers 3
  • Following 4
  • Updates 22
  Joined November 07, 2018
 Admin
 

Blog

Yeter Artık Yeter Fanatizminizden Nefes Alamıyoruz.

Ülke olarak gerçekten adı konmamış bir buhran yaşıyoruz. Bunun ekonomi kaynaklı veya siyaset kaynaklı olması hiçbir şeyi tam olarak açıklamıyor.

Yazın Ardından...


By admin, 2020-09-29
Yazın Ardından...

Yazların bitmesi hepimiz için buruk ve bir o kadar zordur. Kış boyunca beklediğimiz sıcak günlerin sonuna geliriz ve sonbahara geçiş yaparız yazın bitmesiyle. Yaz boyunca edindiğimiz yaşam tarzımızın, yani ağırlıkla tatil ve dinlenme kovaladığımız günlerin bitmesi bizi bir anlamda bunalıma da sokar. Çünkü okulların açılması ile adeta sıkı bir yaşam tarzına bürünmek zorunda kalırız. Her ne kadar bu sene coronavirüs yüzünden bu böyle olmasa da, sonuç olarak, bir başka şekilde yazın bitmesi ile bir şekilde hayatımızda genel bir zorlaşma hissederiz. Çünkü tatil ve dışarda vakit geçirme imkanlarımız biter  ya da azalır.

Ekonomik Kriz Artarken Sükuneti Korumak ve Yeni İş Fırsatları Aramak

Ülkemizdeki ekonomik kriz ve işsizlik gerçekten belli bir toplum kesimi için güne başlamayı anlamsız kılıyor. Sabah uyanıp yeni bir güne umutla bakmak çok çok zorlaştı ve çoğusu ekonomik sebeplerle ortalama günde ülkemizde 10 kişi intihar ediyor. Bu gerçekten çok vahim bir durum ama krizleri kendi kişisel hayatımızda yönetmek zorundayız.

Neden Danışmanlık Almalıyım?


By admin, 2020-09-23
Neden Danışmanlık Almalıyım?Neden Danışmanlık Almalıyım?  sorusun cevabı tam olarak vermek için, öncelikle kendimize, "ben her konuda kendime sağlıklı iyi bir zihinsel ve fiziksel hayat yaşatmak için yeterli bilgiye yani donanıma sahipmiyim?" diye ikinci bir soruyu da sormamız gerekir. Doğal olarak ikinci bu soruya hepimiz "hayır" deriz, eğer psikolog, psikiyatr vb. alanlarda eğitim alan biri değilsek. Çünkü nerdeyse hepimiz çok farklı farklı konularda ve genel olarakta nesneleri ve soyut kavramları elen alan bilimler ve alanlar üzerinde eğitim aldık ve bu alanlarda çalışıyoruz.

Kabul etmesekte sonuçta, insan zihnini yani insanın ruhsal sağlığını inceleyen ve onun bu anlamda insanın zihinsel yaşam becerilerini arttırmak ve ruh sağlığını iyi tutmak anlamında insanı ele alan alan bir bilim var ve bunun adı psikoloji bilimidir.

Evet, bizler kişisel olarak okul çağından itibaren diğer bilimlere ağırlık verip hatta diğer fen ve sosyal bilimlerde ileri düzeyde eğitimlerimizi alırken, insanı diğer canlılardan ayıran temel ve en önemli yönümüz hakkında; zihinimizi ele alan psikoloji bilimi hakkında maalesef çok az eğitime sahibiz hatta hiç sahip değiliz.

Yaşamımızda psikolojimizi geliştirmek ve sağlıklı tutmak anlamında, kısaca hayatımızı anlama yönetme konusunda maalesef kulaktan dolma bilgilerle ve daha çok ailesel ve çevresel etkilerle edindiğimiz ve hiç bir bilimsel bilgi içermeyen yöntemlere başvuruyoruz.

Yetişkin olma sürecinden itibarende ağırlıkla, kendi deneme yanılma yöntemlerimizle bir şeyleri oldurmaya veya zihnimizi sağlıklı turmaya ve zihinsel becerilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Oysa insan zihni; çevre ve aile gibi bu alanda ehil olmayan insanların geçmişten bugune gelen geleneksel şeylere maruz bırakılacak ve deneme yanılmalarla sağlıklı tepki verecek derecede dayanıklı bir yapıya sahip değildir.

Hepimizin bu anlamda, zamanla kendi kendimize yardım edecek şeyleri de sağlayacak  psikolojik bilgi ve becerileir bu alandaki uzmanlardan almaya ve kötü zamanlarımızda ilk iş olarak çevremizden ailemizden destek armak yerine psikoloji konusunda üst seviye eğitimleri almış psikoloji okumuş danışmanların desteklerine ihtiyacımız var.

Kendine Yardım sitemiz bu amaçla kuruldu; kendinize ehil insanlarla buluşmak ve zamanla kendi kendimize yardım edecek seviyeye gelmeniz için.
Posted in: Editörden

Kendimize Nasıl Yardım Ediyoruz?


By admin, 2020-09-20
Kendimize Nasıl Yardım Ediyoruz?

Son 5 yılda çok zorlaşan ve epey kaoslarla geçen hayatımıza bu yıl yeni bir zorluk daha eklendi; Covid-19... Hayatımızı idame ettirmenin dışında, artık birde sağlığımızı korumakla ve salgından kaynaklanan iş ve para sorunlarıyla cebelleşiyoruz. Zor ve katlanılmaz anların hayatımızda arttı bir dönemdeyiz.

Açıkcası yaşamımızı yönetirken sadece kendi yapatıklarımıza bakmaya değil, artık başkalarının da neler yaptığını daha çok merak eder olduk. Alıştığımız hayat tarzımızın dışında yep yeni yollar deniyoruz. Bu yüzden sitemizin konseptini herkesin nasıl kendine yardım(self help) ettiğini anlattığı bir platform ve sosyal ağ olarak kurguladık. Yani sitemize üye olup yazarların yazısını okumak yerine, okurların da herkesin kendine nasıl yardım ettiğini yazarak veya sesli olarak anlattığı ve herkesin birbirini takip ettiği bir platform kurguluyoruz.

Sizde sitemize üye olup hemen içerik eklemeye başlayın.

Posted in: Editörden
Yarı Yıl Değerlendendirmesi ile Çocuğunuzun Eğitimdeki Başarısını Danışmanlarımızla Yükseltin

Çocuğunuzun yarı yıl tatilini muhtemelen dinlenerek veya eksiklerinizi kapatarak değerlendirdiniz, peki çocuğunuzun ve kendinizin ebeveyn olarak performanslarınızın bir durum değerlendirmesini yaptınız mi? Muhtemelen hayır! Eğer yapmadıysanız, gerçek bir başarı ihtimalinizi mevcut yaklaşımlarınızla kaçırmış olabilirsiniz. Sizde hemen sitemizdeki ağırlıkla; çocuk, ergen psikolojisi ve eğitimi ve yetişkin psikolojisi alanında uzman olan psikologlarımızın çocuk ve ergen psikolojisi konusundaki yazılarını okuyun; onların ve kendinizin başarısı için sormak istediklerinizi kolayca onlara sorun, online veya isterseniz yüzyüze danışmanlık alın. Çocuğunuzun eğitimdeki başarısını tesadüflerle değil, bilimsel, profesyonel ve gerçekçi yaklaşımlarla garantilensin. 

Posted in: Eğitim
Yeni Yılda Kendine Yardıma Et; Danışmanlık Al!

Her yeni yıl arifesinde, mevcut yılın genelde çok kötü geçtiğini düşünür ve yeni yılda bunun değişmesini dileriz. Ama bir arkadaşlık uygulamasının da sloganında olduğu gibi "değişen tarih, sen değilsin" durumunda kalırız hep. Evet maalesef hayatımızın iyi yönde değişmesi bizim dışımızdaki şeylerde değildir genelde. Bu yüzden yeni yılın gerçekten bizi mutlu etmesi için, yeni kararlara, yeni fikirlere, yeni eylemlere ve yeni insanlara ihtiyaç duyarız. Yeni kararlar ise, genelde bize en zor olanıdır; çünkü yeni kararlar almak için yeni fikirlere ihtiyaç duyarız ve bu fikirler bize durduk yerde ilham olunmaz.

Kendine Yardım Edebilme Sanatı


By admin, 2018-11-07
Kendine Yardım Edebilme Sanatı

Yazı başlığı ilginç gelebilir ama, gerçekten insanın kendine iyi olma yolunda yardım edebilmesi bir tür sanatkarlık gerektirir. Çünkü kendine yardım etmek zordur; büyük dikkatle beraber, sukünet, farklı düşünmek, uyumlu şeyleri bir araya getirmek, var olanı iyi şeyleri bozmamak/arıza çıkarmamak, kısaca olumlu yönde büyük emekler gerektirir.  Dikkat ederseniz, başarız olduğumuz dönemlere geri dönüp baktığınızda kendimize yardım etmediğimizi görürüz. Çünkü kendine yardımın karşıtı maalesef kendini sabote etmek veya kendine engel olmaktır. Temelde modern insan olarak iyi ve başarılı olma çabamızda en büyük sorunumuz kendimize engel oluşumuzdur. Dikkat ederseniz iyi ve başarılı olmak diyorum; çünkü başarı iyi olmayı da içermez, bir kötülüğü yapmakta başarı olabilir bir insan için. Bizim konumuz iyi bir insan olarak başarılı olmak ve mutlu olmakla ilgili.